Loading...
 

ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Επιστημονική ενημέρωση

Επιστήμονες της Υγείας


Websites ενημέρωσης του Κοινού

με την επιστημονική επιμέλεια της ΕΠΕ





Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Η Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρεία (ΕΠΕ) διοργανώνει κύκλο Μετεκπαιδευτικών Εβδομαδιαίων Σεμιναρίων κάθε Τετάρτη στις 17:00 στο αμφιθέατρο του Νοσοκομείου «Η Σωτηρία». Απευθύνονται κυρίως σε ειδικευόμενους και νέους Πνευμονολόγους και στόχος τους είναι η πλήρης κάλυψη του γνωστικού αντικειμένου της Πνευμονολογίας-Φυματιολογίας σε βάθος τριετίας. Η εστίαση των σεμιναρίων είναι οι διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες (Guidelines) και η Evidence-based medicine. Γι’ αυτό, στους συμμετέχοντες εκτός από τις παρουσιάσεις θα γίνονται διαθέσιμες μέσω του site της ΕΠΕ σε μορφή pdf και οι τελευταίες κατευθυντήριες οδηγίες των διεθνών επιστημονικών εταιρειών ή άρθρα ανασκόπησης εφόσον αυτές δεν υπάρχουν. Οι ομιλίες βιντεοσκοπούνται και αναρτώνται στο διαδίκτυο στο κανάλι της ΕΠΕ στο youtube.

Αρμόδιο για τo επιστημονικό πρόγραμμα των μαθημάτων είναι το Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΠΕ και συντονιστής ορίστηκε το μέλος του Δ.Σ.  κ. Χαράλαμπος Μόσχος, Επιμελητής Α' ΕΣΥ.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς,

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας


Το Πρόγραμμα των Μετεκπαιδευτικών Σεμιναρίων Πνευμονολογίας 2018-2019 μπορείτε να το δείτε από εδώ


Η βιντεοσκόπηση των Μαθημάτων της Τετάρτης 2018-2019

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι για όσους δεν μπορούν να παρευρίσκονται στα μαθήματα της Τετάρτης καθώς και για τους συναδέλφους από την επαρχία ότι η βιντεοσκόπηση των μαθημάτων και οι παρουσιάσεις αναρτώνται στο κανάλι της ΕΠΕ στο Youtube  και είναι διαθέσιμες για όλους.


Πρόγραμμα Τετάρτης  10 Οκτωβρίου 2018

Εισαγωγή στα Διάμεσα Νοσήματα - Μπούρος Δ.

Ο Ρόλος του ακτινολόγου στα Διάμεσα Νοσήματα - Μαλαγάρη Κ.

 

Πρόγραμμα Τετάρτης 17 Οκτωβρίου 2018

 Ιδιοπαθής Πνευμονική Ίνωση - Δ. Μπούρος 

 Πνευμονίτις από Υπερευαισθησία - Β. Τζίλας

 

Πρόγραμμα Τετάρτης 24 Οκτωβρίου 2018

  Φαρμακογενείς ΔΔΠ - Δ. Μπούρος 

  Λεμφαγγειολειομυομάτωση / Οζώδης Σκλήρυνση - Λ. Κολιλέκας


Πρόγραμμα Τετάρτης 31 Οκτωβρίου 2018

 Σαρκοείδωση-Κλινική Εργαστηριακή Προσέγγιση - Σ. Παπίρης

 Σαρκοείδωση-Θεραπεία - Δ. Μπούρος


Πρόγραμμα Τετάρτης 14 Νοεμβρίου 2018

 Λοιπές ΙΔΠ-Αργύρης Τζουβελέκης

 Πνευμονοκονιώσεις-Άννα Καρακατσάνη


Πρόγραμμα Τετάρτης 5 Δεκεμβρίου 2018

 Αγγειίτιδες Σχετιζόμενες με Συστημικά Νοσήματα/ Λοιπές Αγγειίτιδες - Θεοφάνης Καράγεωργας



Πρόγραμμα Τετάρτης 16 Ιανουαρίου 2019

Βασικές αρχές θεραπείας - Στυλιανός Ορφανός

Ειδικά Φάρμακα – Προστανοειδή - Αναστασία Άνθη

Ειδικά Φάρμακα – οδός ΝΟ- Στυλιανός Ορφανός

Ειδικά Φάρμακα – οδός Ενδοθηλίνης - Ηρακλής Τσαγκάρης

Περιστατικό Ιδιοπαθούς Πνευμονικής Αρτηριακής Υπέρτασης (Group 1)- Ηρακλής Τσαγκάρης

Περιστατικό ΠΑΥ με νόσο Συνδετικού Ιστού (Group 1) - Αναστασία Άνθη 

Περιστατικό φλεβο-αποφρακτικής νόσου (PVOD) - Φραντζεσκάκη Φραντζέσκα


Πρόγραμμα Τετάρτης 23 Ιανουαρίου 2019 

Διάγνωση –Διαστρωμάτωση κινδύνου - Θωμάς Ραπτάκης

Θεραπεία: νεότερα αντιπηκτικά, διάρκεια θεραπείας - Θωμάς Ραπτάκης

Από την ΠΕ στη Χρόνια Θρομβοεμβολική Πνευμονική Υπέρταση(CTEPH): Πότε διερευνώ για CTEPH: Αναστασία Άνθη

Απεικονιστικά ευρήματα- Στυλιανός Αργέντος

 Θεραπευτική αντιμετώπιση: χειρουργική – φαρμακευτική- Ηρακλής Τσαγκάρης

Περιστατικό CTEPH - Φραντζεσκάκη Φραντζέσκα


Πρόγραμμα Τετάρτης 6 Φεβρουαρίου 2019 

 17:00 Επιδημιολογία καρκίνου πνεύμονα (αίτια & παράγοντες κινδύνου) - Κλημεντίνη Μποσταντζογλου

 17:30 Μοριακή βιολογία και παθολογοανατομία  καρκίνου πνεύμονα - Ιωάννης Βαμβακαρης 

 18:00 Πρόληψη καρκίνου πνεύμονα - Προσυμπτωματικός έλεγχος - Βασίλης Σκούρας


Πρόγραμμα Τετάρτης 13 Φεβρουαρίου 2019


 17:00 Διαγνωστική προσέγγιση πνευμονικών όζων - Βασίλης Τζίλας

  17:30 Διάγνωση καρκίνου πνεύμονα (στρατηγικές και μέθοδοι) - Νίκος Κουφός

 18:00 Σταδιοποίηση καρκίνου πνεύμονα (ΤΝΜ σύστημα–στρατηγικές- μέθοδοι) - Γεώργιος Κοντοπύργιας


Πρόγραμμα Τετάρτης 13 Φεβρουαρίου 2019

  17:00 Χειρουργική αντιμετώπιση καρκίνου πνεύμονα σταδίου Ι & ΙΙ - Κωνσταντίνος Βάχλας

 18:00 Προεγχειρητική εκτίμηση ασθενών που πρόκειται να υποβληθούν σε χειρουργική εκτομή καρκίνου πνεύμονα - Ιωάννα Κωσταρά


Πρόγραμμα Τετάρτης 27 Φεβρουαρίου 2019

  17:00 Θεραπευτική αντιμετώπιση καρκίνου πνεύμονα σταδίου ΙΙΙ - Αγγελική Ράπτη

  18:00 Θεραπευτική αντιμετώπιση καρκίνου πνεύμονα σταδίου IV - Ιωάννης Γκιόζος


Πρόγραμμα Τετάρτης 6 Μαρτίου 2019

 17:00 Ακτινοθεραπεία στον καρκίνο πνεύμονα - Μιλτιάδης Τριχάς

  17:30 Στοχευμένη θεραπεία (βιολογικοί παράγοντες-ανοσοθεραπεία) καρκίνου πνεύμονα - Βασίλης Σκούρας


Πρόγραμμα Τετάρτης 13 Μαρτίου 2019


 17:00 Διαγνωστική προσέγγιση ασθενή με ΥΣ - Κων/νος Γουργουλιάνης & Φαίη Περλεπέ

 18:00 Παθοφυσιολογία υπεζωκοτικής συλλογής - Βλάσης Πολυχρονόπουλος


Πρόγραμμα Τετάρτης 20 Μαρτίου 2019

 17:00 Κακοήθης υπεζωκοτική συλλογή - Ιωάννης Καλομενίδης

 18:00 Κακόηθες μεσοθηλιώμα υπεζωκότα -  Διονύσης Σπυράτος


Πρόγραμμα Τετάρτης 27 Μαρτίου 2019


  17:00 Παραπνευμονική υπεζωκοτική συλλογή και εμπύημα θώρακα - Ιωάννης Καλομενίδης

  18:00 ΤΒ πλευρίτιδα - Χαράλαμπος Μόσχος


Πρόγραμμα Τετάρτης 3 Απριλίου 2019

 
17:00 Χυλοθώρακας – Ψευδοχυλοθώρακας - Βασίλης Σκούρας

  17: 40 Πνευμοθώρακας : Διάγνωση - Θεραπεία - Κωνσταντίνος Βάχλας


Πρόγραμμα Τετάρτης 10 Απριλίου 2019



 17:00 Διιδρωματικές υπεζωκοτικές συλλογές - Ιωάννης Καλομενίδης

 18:00 Υπεζωκοτικές συλλογές σε νοσήματα κάτω του διαφράγματος - Κωνσταντίνος Ψαθάκης


Πρόγραμμα Τετάρτης 17 Απριλίου 2019

 
17:00 Αυτόματος Πρωτοπαθής Πνευμονοθώρακας- Γρηγόριος Στρατάκος

18:00 Συνήθη νοσήματα μεσοθωρακίου - Κωνσταντίνος Σάμιτας





0 Αντικείμενα. Σελίδα 1/0